Βήχα φάρμακα
Βήχας

Βήχα φάρμακα

Βήχας Συχνές κρυολογήσεις (ανώτερες λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος) Βήχας που προκαλείται από ιό Βήχα και κρυολογήματα στα παιδιά Κοκκύτης Καπούλια Χρόνιος συνεχής βήχας στους ενήλικες Βήχας στο αίμα (αιμόπτυση) Αποσυμφορητικά

Τα φάρμακα βήχα αγοράζονται συνήθως για τη θεραπεία του βήχα που συμβαίνουν όταν έχετε μια λοίμωξη του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος (URTI). Τα φάρμακα για το βήχα που μπορείτε να αγοράσετε χωρίζονται συχνά σε αυτά για έναν ξηρό βήχα και αυτά για ένα βήξιμο στο στήθος. Θεωρείται ότι τα φάρμακα για το βήχα δεν λειτουργούν πραγματικά. Ωστόσο, κάποιοι άνθρωποι αισθάνονται ότι εργάζονται γι 'αυτούς και πιστεύεται ότι είναι λογικά ασφαλή φάρμακα. Στα παιδιά ηλικίας 6 ετών και νεότερων πρέπει να χορηγούνται απλά μείγματα βήχα, όπως η γλυκερίνη, το μέλι και το λεμόνι.

Βήχα φάρμακα

  • Τι είναι ο βήχας;
  • Τι είναι τα φάρμακα για το βήχα;
  • Πώς λειτουργούν τα φάρμακα κατά του βήχα;
  • Τα φάρμακα για το βήχα λειτουργούν πραγματικά;
  • Ποια φάρμακα βήχα πρέπει να αγοράσω;
  • Βήχα φάρμακο για τα παιδιά
  • Ποιες είναι οι πιθανές παρενέργειες;
  • Ποια είναι η συνήθης διάρκεια της θεραπείας;
  • Ποιος δεν μπορεί να πάρει φάρμακα για το βήχα;

Τι είναι ο βήχας;

Ένας βήχας είναι μια αυτόματη (αντανακλαστική) αντίδραση στον ερεθισμό των αεραγωγών στους πνεύμονες. Δείτε το ξεχωριστό φυλλάδιο με το όνομα Βήχας για περισσότερες πληροφορίες.

Ένας βήχας είναι το κύριο σύμπτωμα μιας λοίμωξης του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος (URTI). Ωστόσο, ένας βήχας μπορεί επίσης να αποτελεί σύμπτωμα άλλων καταστάσεων όπως το άσθμα ή άλλες πνευμονικές παθήσεις.

Αυτό το φυλλάδιο εξετάζει μόνο φάρμακα για το βήχα όταν χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία του βήχα που προκαλείται από ένα URTI. Υποθέτει ότι είστε βέβαιοι ότι γνωρίζετε ότι δεν έχετε κάτι πιο σοβαρό ή άλλη αιτία για το βήχα σας. Ζητήστε ιατρική συμβουλή εάν δεν είστε σίγουροι ή εάν έχετε έναν βήχα που έχει διαρκέσει περισσότερο από τρεις εβδομάδες. Οι περισσότεροι βήχες που προκαλούνται από ένα URTI έχουν εκκαθαριστεί μετά από τρεις εβδομάδες.

Όταν έχετε ένα βήχα που προκαλείται από ένα URTI, μπορεί να περιγραφεί ως είτε ένας θωρακικός βήχας είτε ένας ξηρός βήχας. Αν έχετε ένα βήχα στο στήθος, αυτό συνήθως σημαίνει ότι οι πνεύμονες σας προκαλούν περισσότερο φλέγμα ή βλέννα από το φυσιολογικό, επειδή έχετε μια λοίμωξη, και βήχετε με το επιπλέον «gunk». Εάν έχετε ένα ξηρό βήχα αυτό συνήθως σημαίνει ότι βήχετε πολύ, αλλά τίποτα δεν βγαίνει όταν βήχετε.

Τι είναι τα φάρμακα για το βήχα;

Τα φάρμακα για το βήχα στοχεύουν είτε στην καταστολή ενός ξηρού βήχα, είτε στην απομάκρυνση του επιπλέον φλέγματος (βλέννας) ενός βίαιου βήχα όταν έχετε URTI. Υπάρχουν λίγες καλές ενδείξεις ότι βοηθούν. Αυτό οφείλεται εν μέρει στο γεγονός ότι πολλοί βήχες παίρνουν καλύτερα γρήγορα μόνοι τους, έτσι είναι δύσκολο να πει εάν το φάρμακο έχει βοηθήσει ή αν το κρύο έχει πάρει απλά καλύτερα.

Πολλά φάρμακα για το βήχα είναι διαθέσιμα για αγορά από φαρμακεία ή σούπερ μάρκετ. Συνήθως περιέχουν ένα ή περισσότερα δραστικά συστατικά (βλέπε την παρακάτω παράγραφο).

Ένα φάρμακο γλυκερίνης, μέλι και λεμόνι βήχα είναι επίσης διαθέσιμο για να αγοράσει. Το παρασκεύασμα αυτό δεν έχει δραστικό συστατικό ως τέτοιο. Θεωρείται ότι έχει μια κατευναστική δράση.

Τα φάρμακα για το βήχα μπορούν επίσης να περιέχουν άλλα φάρμακα όπως η παρακεταμόλη ή η ιβουπροφαίνη. Κάποια περιέχουν αλκοόλ.

Πώς λειτουργούν τα φάρμακα κατά του βήχα;

Εάν τα φάρμακα για το βήχα λειτουργούν, θεωρείται ότι λειτουργούν με διάφορους τρόπους, ανάλογα με το ποιο δραστικό συστατικό είναι:

  • Αντιβηχικά λέγεται ότι δουλεύουν μειώνοντας το αντανακλαστικό βήχα. Για παράδειγμα, δεξτρομεθορφάνη ή φολκοδίνη.
  • Αποχρεμπτικά προσπαθήστε να βοηθήσετε να χαλαρώσετε τις εκκρίσεις, ώστε να βήξετε την υπερβολική βλέννα - για παράδειγμα, guaifenesin ή ipecacuanha.
  • Αντιισταμινικά μείωση της απελευθέρωσης ισταμίνης. Αυτό μειώνει τη συμφόρηση και μειώνει την έκκριση των πνευμόνων. Παραδείγματα είναι η βρωμοφαινιραμίνη, η χλωροφαιναμίνη, η διφαινυδραμίνη, η δοξυλαμίνη, η προμεθαζίνη ή η τριπρολιδίνη.
  • Αποσυμφορητικά να προκαλέσει στα στελέχη των πνευμόνων και της μύτης να στενεύσουν (συστέλλουν), και αυτό μειώνει τη συμφόρηση. Παραδείγματα είναι η φαινυλεφρίνη, η ψευδοεφεδρίνη, η εφεδρίνη, η οξυμεταζολίνη ή η ξυλομεταζολίνη.

Τα φάρμακα για το βήχα λειτουργούν πραγματικά;

Δεν υπάρχουν καλά στοιχεία από μελέτες έρευνας ότι τα φάρμακα για το βήχα λειτουργούν. Θεωρείται ότι έχουν ελάχιστα οφέλη στα συμπτώματα του βήχα (ή του κρύου). Ωστόσο, κάποιοι άνθρωποι αισθάνονται ότι εργάζονται γι 'αυτούς και αυτά τα φάρμακα θεωρούνται ασφαλή για τη μεγάλη πλειοψηφία των ενηλίκων και για τα παιδιά ηλικίας άνω των 6 ετών.

Ποια φάρμακα βήχα πρέπει να αγοράσω;

Εάν έχετε ξηρό βήχα, είναι προτιμότερο να δοκιμάσετε ένα παρασκεύασμα που περιέχει αντιβηχικό φάρμακο όπως δεξτρομεθορφάνη ή φολκοδίνη. Εάν έχετε ένα θωρακικό βήχα, ένα παρασκεύασμα που περιέχει αποχρεμπτικό όπως guaifenesin ή ipecacuanha είναι το καταλληλότερο για δοκιμή. Ο φαρμακοποιός σας μπορεί να σας συμβουλεύσει ποια μπορεί να είναι κατάλληλη για εσάς. Αν αγοράζετε αυτά τα φάρμακα από το σούπερ μάρκετ, είναι συνήθως σαφώς επισημασμένα και δηλώνετε στο κουτί ποιο είδος βήχα στοχεύουν να βοηθήσουν.

Βήχα φάρμακο για τα παιδιά

Μερικές σημαντικές σκέψεις σχετικά με τα φάρμακα κατά του βήχα είναι:

  • Όταν είναι για παιδιά κάτω των 6 ετών.
  • Όταν λαμβάνονται άλλα φάρμακα.

Παιδιά κάτω των 6 ετών

Για παιδιά ηλικίας κάτω των 6 ετών, τους δίνετε απλά παρασκευάσματα όπως γλυκερίνη, μέλι και λεμόνι. Μην χορηγείτε σε παιδιά ηλικίας κάτω των 6 ετών φάρμακα για το βήχα με οποιοδήποτε από τα δραστικά συστατικά που αναφέρονται παραπάνω (αντιβηχικά, αποχρεμπτικά, αντιισταμινικά ή αποσυμφορητικά). Αυτό συμβαίνει επειδή ο κίνδυνος ενός μικρού παιδιού που έχει παρενέργειες σε ένα από αυτά τα παρασκευάσματα είναι μεγαλύτερο από οποιοδήποτε πιθανό όφελος του φαρμάκου.

Παιδιά ηλικίας 6 έως 12 ετών

Τα παιδιά ηλικίας άνω των 6 ετών μπορούν συνήθως να παίρνουν φάρμακα με βήχα με ασφάλεια. Στο Ηνωμένο Βασίλειο, πωλούνται μόνο για παιδιά ηλικίας 6 έως 12 ετών με τη συμβουλή φαρμακοποιού. Εξετάστε πρώτα άλλα μέτρα καταπραϋντικά, καθώς οποιαδήποτε φάρμακα μπορεί να έχουν παρενέργειες.

Λήψη άλλων φαρμάκων

Πάντα επικοινωνήστε με τον φαρμακοποιό σας πριν αγοράσετε κάποιο φάρμακο από τον φαρμακοποιό ή το σούπερ μάρκετ για να δείτε εάν είναι ασφαλές να το πάρετε μαζί με οποιαδήποτε άλλα φάρμακα που μπορεί να παίρνετε.

Ορισμένα φάρμακα για το βήχα περιέχουν και άλλα φάρμακα. Για παράδειγμα, μερικοί μπορεί να περιέχουν παρακεταμόλη ή ιβουπροφαίνη, ενώ μερικοί περιέχουν αλκοόλ. Αυτό είναι σημαντικό εάν παίρνετε ήδη παρακεταμόλη ή ιβουπροφαίνη για να βοηθήσετε τα συμπτώματα της λοίμωξης σας (για παράδειγμα, υψηλή θερμοκρασία). Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι μπορεί να πάρετε πάρα πολύ παρακεταμόλη ή ιβουπροφαίνη (υπερβολική δόση), αλλά να μην το γνωρίζετε. Η λήψη πάρα πολύ paracetamol μπορεί να βλάψει το συκώτι σας.

Εάν παίρνετε ένα συγκεκριμένο τύπο αντικαταθλιπτικών - αναστολέων μονοαμινοξειδάσης (ΜΑΟΙ) - αυτό μπορεί να αντιδράσει με ορισμένα συστατικά σε φάρμακα κατά του βήχα. Η λήψη αυτών των φαρμάκων μπορεί να προκαλέσει μια πολύ μεγάλη αιφνίδια αύξηση της αρτηριακής πίεσης (υπερτασική κρίση) ή να σας κάνει πολύ ευερέθιστους ή καταθλιπτικούς. Συγκεκριμένα, τα άτομα που λαμβάνουν ΜΑΟΙ πρέπει να αποφεύγουν τη δεξτρομεθορφάνη, την εφεδρίνη, την ψευδοεφεδρίνη ή την φαινυλοπροπανολαμίνη, ενώ παίρνουν ένα αντικαταθλιπτικό ΜΑΟΙ και δύο εβδομάδες μετά τη διακοπή:

  • Η δεξτρομεθορφάνη όταν λαμβάνεται με ένα αντικαταθλιπτικό ΜΑΟΙ μπορεί να σας κάνει πολύ ευερέθιστους ή καταθλιπτικούς.
  • Η εφεδρίνη, η ψευδοεφεδρίνη και η φαινυλοπροπανολαμίνη, όταν λαμβάνονται ταυτόχρονα με ένα αντικαταθλιπτικό ΜΑΟΙ, μπορεί να προκαλέσουν πολύ μεγάλες αυξήσεις της αρτηριακής πίεσης.

Ποιες είναι οι πιθανές παρενέργειες;

Οι περισσότεροι άνθρωποι που λαμβάνουν φάρμακα για το βήχα δεν έχουν παρενέργειες. Ορισμένα παρασκευάσματα βήχα (για παράδειγμα, φλοκοδίνη και διφαινυδραμίνη) μπορεί να προκαλέσουν υπνηλία. Αν είστε νωθρός μετά τη λήψη ενός φαρμάκου για το βήχα, δεν πρέπει να οδηγείτε και δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε μηχανήματα. Το φυλλάδιο που συνοδεύει το φάρμακό σας θα αναφέρει αν το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει υπνηλία.

Η φολκοδίνη μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα.

Σημείωση: τα παραπάνω δεν είναι ο πλήρης κατάλογος των ανεπιθύμητων ενεργειών για αυτά τα φάρμακα. Ανατρέξτε στο φυλλάδιο που συνοδεύει τη συγκεκριμένη μάρκα για μια πλήρη λίστα πιθανών παρενεργειών και προειδοποιήσεων.

Ποια είναι η συνήθης διάρκεια της θεραπείας;

Όπως συμβαίνει με όλα τα φάρμακα, τα φάρμακα κατά του βήχα πρέπει να λαμβάνονται μόνο για το συντομότερο απαραίτητο χρονικό διάστημα και οι περισσότεροι άνθρωποι χρειάζονται μόνο ένα φάρμακο για το βήχα για λίγες μέρες. Γενικά, οι περισσότεροι βήχες δεν διαρκούν περισσότερο από 2-3 εβδομάδες. Εάν ο βήχας σας διαρκεί περισσότερο από αυτό τότε θα πρέπει να πάτε να επισκεφθείτε το γιατρό σας.

Ποιος δεν μπορεί να πάρει φάρμακα για το βήχα;

Οι περισσότεροι άνθρωποι μπορούν να πάρουν ένα φάρμακο βήχα. Η εξαίρεση είναι τα παιδιά ηλικίας κάτω των 6 ετών. Τα παιδιά αυτά πρέπει να λαμβάνουν μόνο φάρμακα για το βήχα χωρίς δραστικά συστατικά - για παράδειγμα, γλυκερίνη, μέλι και λεμόνι. Εάν παίρνετε άλλα φάρμακα ή δεν είστε σίγουροι αν πρέπει να πάρετε ένα φάρμακο για το βήχα, συμβουλευτείτε το φαρμακοποιό σας.

Πώς να χρησιμοποιήσετε το πρόγραμμα Yellow Card

Αν νομίζετε ότι έχετε παρενέργειες σε κάποιο από τα φάρμακά σας, μπορείτε να αναφέρετε αυτό το θέμα στο πρόγραμμα Κίτρινων καρτών. Μπορείτε να το κάνετε online στο www.mhra.gov.uk/yellowcard.

Το πρόγραμμα Κίτρινων καρτών χρησιμοποιείται για να κάνει τους φαρμακοποιούς, τους γιατρούς και τις νοσοκόμες ενήμερους για τυχόν νέες παρενέργειες που μπορεί να προκάλεσαν φάρμακα ή άλλα προϊόντα υγειονομικής περίθαλψης. Αν θέλετε να αναφέρετε μια παρενέργεια, θα πρέπει να παρέχετε βασικές πληροφορίες σχετικά με:

  • Η παρενέργεια.
  • Το όνομα του φαρμάκου που νομίζετε ότι το προκάλεσε.
  • Το πρόσωπο που είχε το παρενέργεια.
  • Τα στοιχεία επικοινωνίας σας ως δημοσιογράφος της παρενέργειας.

Είναι χρήσιμο εάν έχετε μαζί σας το φάρμακό σας - ή / και το φυλλάδιο που συνοδεύει - ενώ συμπληρώνετε την αναφορά.

Meralgia Paraesthetica

Σύνδρομο κραδασμών χειρός-βραχίονα